Pe data de 15 noiembrie 2009, a fost ultima zi de înscriere în Echipa Naţională de Programe, pe unul din echipele fie de pedagogie Scout fie de Evenimente Naţionale.  

Cei care au aplicat vor lucra alături de noi pe: 

  • materiale pedagogice pentru fiecare grupă de vârstă;  
  • activităţi/evenimente realizate fie la nivel naţional pentru toţi cercetaşii, fie separat pe grupe de vârstă, etc;
  • păstrarea legăturii cu CL pe orice întrebare, aşteptare, sugestie din partea lor şi invers 
  • şi vor avea posibilitatea de a participa la diferite stagii de dezvoltare personală şi nu numai.  

 
În acest moment, echipa naţională de programe are în componenţa ei 27 de membri şi încă peste 10 colaboratori (în funcţie de evenimente, activităţi de realizat). Hai să îi cunoaştem pe membri echipei naţionale de programe:   

 

Echipa Naţională de Lupisori 

  • Ioana Malureanu – CL Dimancescu, Bucureşti  
  • Irina Opicaru – CL Mircea cel Bătrân, Rm Vâlcea  
  • Aura Sulea – CL E. Teodoroiu, Tg. Jiu   
  • Roxana Boltasu – CL E. Teodoroiu, Tg. Jiu  
  • Isabela Gherghel – CL Sf Anton, Iaşi   
  • Elena Petrea (Tromppy) – CL Insula Cercetaşului, Bacău, responsabil naţional lupisori   

 

Echipa Naţională de Temerari

  • Irina Negrutiu – CL Deva  
  • Diana Cristian – CL Cluj Napoca   
  • Dani Onofrei – CL Dej   
  • Iulia Sulea  CL E. Teodoroiu, Tg Jiu  
  • Dana Sova  CL Cluj Napoca  
  • Laura Hen CL Sf Anton, Iaşi  
  • Rareş Diodiu  CL Axente Sever, Alba Iulia   
  • Paul Mucea  CL Axente Sever, Alba Iulia   
  • Diana Slabu – CL Cluj Napoca, responsabil naţional temerari  

 

Echipa Naţională de Exploratori 

  • Alexandra Ureche – CL Cluj Napoca  
  • Ioana Gina Crihana – CL Cluj Napoca  
  • Andrei Dobre – CL T. Vladimirescu, Drăgăşani   
  • Manuela Rus – CL Omega Dej
  • Irina Tot – CL Omega Dej  
  • Cătălin Dorgo – CL Tg Mureș
  • Ema Peterca – CL Sf Anton, Iaşi   
  • Andrei Avram – CL Axente Sever, Alba Iulia  

 

Echipa Naţională de Seniori 

 

  • Mihaela Ciobanu – CL T. Vladimirescu, Drăgăşani  
  • Eugen Tudor – CL T. Vladimirescu, Drăgăşani  

 

Echipa Naţională de Evenimente 

  • Dani Pop – CL Omega Dej   
  • Cătălin Cătană – CL Tg Mureş, responsabil naţional evenimente  

 

Responsabil Naţional de Programe 

  • Adrian Suhanea – CL Oradea  

 

Responsabil Executiv de Programe 

  • Elena Petrea – CL Insula Cercetaşului, Bacău

 
Ce mai vrem să va spunem este că în weekend-ul ce tocmai a trecut, echipele naţionale de temerari şi exploratori au avut prima întâlnire de lucru, la Cluj Napoca, unde, printre punctele din ordinea de zi amintim că:  
 

  • au pregătit evenimentele care se vor realiza în cursul acestui an cercetăşesc  
  • au început lucrul pe tot ce se doreşte pentru pedagogia care să fie implementată la temerari şi exploratori  

 
Rugămintea noastră, a celor din Echipa Naţională de Programe, este să colaboraţi cu noi, să ne scrieţi, să ne spuneţi ce e bine, ce nu e bine, ce aşteptări, sugestii aveţi, într-o idee, să ne ajutaţi în a avea programe şi activităţi respectând metoda scout cât mai atractive şi uşor de pus în practică.  
 
  
Gata  Oricand

Elena Petrea
(Tromppy)
Responsabil Executiv de Programe