Angajăm Contabil/ Contabilă

Organizația Națională “Cercetașii României” (ONCR) caută contabil(ă) cu experiență în domeniul ONG și contabilitatea de gestiune.

Dacă îți dorești un loc de muncă dinamic, în care să interacționezi cu mulți voluntari și să ai acces la o paletă largă de acțiuni în comunitate, te așteptăm în echipa noastră!

Prin propria ta muncă poți schimba lumea în mai bine, oferindu-ți propriile cunoștințe și abilități în serviciul unei mișcări educaționale internaționale, care de aproape 30 de ani oferă copiilor și tinerilor din România un program alternativ de dezvoltare a abilităților de viață, preponderent în natură. Credem în potențialul tinerilor și în responsabilizarea lor, pentru ca ulterior să-i revedem cetățeni responsabili și implicați în comunitatea lor.

Vrei să ni te alături în misiunea noastră? Citește detaliile de mai jos și așteptăm CVul tău însoțit de o scrisoare de intenție până la data de 14 iulie 2020 la adresa mihaela.girleanu@next.scout.ro

Responsabilități:

  • înregistrarea documentelor justificative în ordine sistematică și cronologică în evidențele contabile și de gestiune, cu generarea notelor și registrelor contabile și a balanțelor de verificare, în conformitate cu legislația în vigoare și în raport cu specificul și normele interne ale organizației;
  • întocmește și depune situațiile financiare anuale și declarațiile fiscale periodice, în termenele stabilite, conform legislației în vigoare;
  • încasare cotizații și întocmire situații trimestrial;
  • arhivarea documentelor financiare ale organizației;
  • întocmirea ștatelor de salarii cu calculul corect al costurilor aferente, în conformitate cu reglementările legale în vigoare; înregistrări în Revisal;
  • mentorarea membrilor din cadrul sucursalelor și filialelor în implementarea procedurilor financiare;
  • documentarea permanentă cu privire la modificările legislației în domeniul contabil.

Cerințe privind ocuparea postului:

  • studii superioare economice/ membru CECCAR;
  • experiență specifică de minim 3 ani privind contabilitatea ONG și contabilitatea de gestiune;
  • bune abilități de comunicare și relaționare;
  • cunoștințe bune de operare PC – MS Office (Excel, Word, etc.), cunoașterea programelor relevante îndeplinirii atribuțiilor conform fișei postului – programul de contabilitate SAGA C;
  • cunoștințe privind legislația financiar – contabilă în vigoare;
  • atenție la detalii, organizare, responsabilitate, operativitate, corectitudine, răbdare, perseverență, gândire proactivă în identificarea de soluții;
  • program: 40h/ săptămână

Beneficii:

  • mediu de lucru dinamic și motivant, într-o echipă tânără și implicată, în București;
  • remunerație financiară și un CIM pe perioadă nedeterminată;
  • acces direct la activitățile pedagogice cercetășești pentru copii, tineri și cele de formare continuă pentru adulți