Cercetășia a oferit în ultimii 30 de ani, un program educațional captivant pentru mii de copii și tineri. Educația cercetășească dezvoltă caractere puternice și construiește comunități durabile, de încredere.

Avem nevoie de sprijinul tău pentru a putea duce programul cercetășesc mai departe! Hai în echipa noastră!

Poziție deschisă: Responsabil comunicare, 4h (cu posibilitatea de prelungire la 8h după perioada de probă)

Localizare: București, sediul național

Ce vei face?

 • Contribui la strategia integrată de comunicare a organizației.
 • Asiguri reprezentarea unei imagini unitare a organizaţiei în relația cu publicurile interne și externe.
 • Contribui la creșterea vizibilității și recunoașterii brandului cercetașilor, pentru a putea atrage resursele (umane, financiare sau materiale) potrivite pentru implementarea programului cercetășesc.
 • Contribui la dezvoltarea culturii organizaționale (a încrederii și transparenței) prin comunicarea internă, atât între membrii organizației, cât și între diferitele structuri din cadrul organizației, la toate nivelurile.
 • Implementezi un plan de acțiune multianual pentru comunicarea internă și comunicarea externă care să sprijine derularea programului cercetășesc.
 • Coordonezi echipele interne de voluntari care sprijină activitățile de comunicare ale organizației.

Pentru un program așa fain căutăm OM FAIN:

 • cu experiență de min. 2 ani în comunicare organizațională, de preferat în mediul ONG;
 • deschis la nou, creativ, proactiv, cu o bună capacitate de analiză și planificare;
 • care crede că educația copiilor și tinerilor reprezintă modul prin care putem de construi comunități durabile și o lume mai bună.

De ce ai vrea să fii parte din echipa noastră?

 • Program flexibil și apartenență la o echipă motivată să contribuie la misiunea organizației;
 • Reprezentăm o organizaţie de top în domeniul educaţiei la nivel național și internațional;
 • Ai acces la evenimentele noastre locale, naționale sau internaționale;
 • În fiecare zi vei ști că munca ta contribuie în mod direct la formarea de comunități de încredere pentru oameni ca tine și familia ta.

Dacă vrei să te alături echipei noastre trimite-ne C.V.-ul tău însoțit de o scrisoare de intenție la adresa de email mihaela.girleanu@scout.ro, cu subiectul mesajului: Aplicație Responsabil Comunicare, până la data 31 octombrie 2021.

Evaluarea aplicaţiilor primite se va face cu respectarea principiului confidenţialităţii şi al egalităţii de şanse. Vor fi contactate numai persoanele care îndeplinesc cerinţele menţionate şi sunt selectate pentru interviu.

Te aşteptăm cu drag în echipa noastră să contribuim împreună la educația copiilor și tinerilor din România!